петък, 16 октомври 2009 г.

ВЛАДИМИР КАРОЛЕВ - 24 часа

6 плюса и 6 минуса в многото идеи за хазната

Най-доброто в проекта за бюджет е намерението 2010 г. да приключи с баланс. Нещо повече - според мен е възможно да има малък излишък.
ДСБ в предизборната си програма говореха за контролиран дефицит. Но никога бюджетът на държавата, както и на семейството, не бива да е на дефицит и това е особено важно за държава във валутен борд.
+ Одобрявам това, че ГЕРБ (според мен по заслуга на финансовия министър Симеон Дянков) не се плъзнаха по изкушенията да се наруши неутралността на данъчната система. Имаше например предложения от Синята коалиция за диференциране на ДДС.
+ За ръста на приходите се разчита на увеличение на косвени данъци, а не на преки като данък печалба или ДОД. Това е добре. Защото преките данъци директно влияят върху инвестиционната активност, докато косвените по-скоро - върху потреблението. Затова приветствам увеличението на акциза на хазарта и цигарите. То не е голямо и не създава някакво особено голямо данъчно бреме. А в същото време е в изпълнение на споразумения с ЕС.
- Но защо не се увеличиха всички акцизи, а избирателно. На популистичен натиск ли се поддаде ГЕРБ, защото първоначално се говореше за увеличение акциза на алкохола. И между другото - само за твърдия алкохол, но не и за бирата, която се пие много.
+ Приветствам, макар че го виждаме само като намерение на Министерството на финансите, продължаването на съкращенията по ведомствата. При миналото правителство това се случи общо взето само в министерствата, поверени на НДСВ. Сега Симеон Дянков заяви, че ще намали администрацията на собственото си министерство с 11% и това е много положително.
- Но другите министерства още не са заявили колко и дали ще съкращават, а вицепремиерът Цветан Цветанов дори казва, че няма да съкращава хора от системата на МВР. Защо, след като излязоха анализи, според които България е на първите места в ЕС по полицаи и военни на глава от населението? Иска ми се да видим, че бюджетът се използва като инструмент за натиск върху сфери, където има нужда от сериозна оптимизация. Това важи с особена сила и за здравеопазването. Всеки ден четем колко пари не стигали там. Така е, защото както предишният, така и сегашният министър не са казали най-важното - кои са здравните заведения, които само харчат пари неефективно и ще бъдат затворени. И къде ще концентрират инвестициите.
- Не одобрявам, че се позволява на общините само да увеличават данъци, но не и да намаляват. В това отношение ГЕРБ повтаря политиката на БСП. Миналата година в бюджета за 2009 г. НДСВ предложи да се разреши на общини: ако искат, да увеличават данък, но ако искат, да слязат под долната граница. Но миналата година БСП наложи възможността само да се увеличава данъка.
- Нямаше да струва много на бюджета да има данъчен кредит за младо семейство, което купува първо жилище. Това щеше да е подкрепа за младите; щеше допълнително да осветли икономиката; а го има и в някои страни от ЕС.
- Правилно твърди СДС, че трябваше осигуровките да се намалят с 5%, а това бе и предложение на НДСВ. Този данък продължава да е висок и всъщност е основната причина малките и средните компании, особено в момент на криза да се връщат в сивия бизнес.
Вярно е, че така приходите от осигуровки ще спаднат като абсолютна сума. Но никъде не е казано, че пенсиите се плащат само от този данък. Пенсиите във всяка държава се плащат от приходите в бюджета.
По-добра политика би било да се свалят с 5% осигуровките, а бюджетът да се компенсира с увеличение на всички акцизи.
Не знам защо някои хора мислят, че не трябва държавата да дава повече пари от другите данъци за пенсионната система. Въобще не е прав бившият шеф на НОИ Христосков, че по този начин се национализирала пенсионната система. Няма такова нещо. В много държави социалната осигуровка не е основният приход за плащане на пенсиите.
- В един бюджет би трябвало да има линия приходи от приватизация и концесиониране. В това има много сериозни резерви, за които, кой знае защо, не се говори нищо. Например никакъв проблем няма да се концесионира догодина летище София и да се предвидят в бюджета сериозни приходи от концесионни такси. Същото се отнася и за пристанищата.
+ Приветствам идеята да има по-сериозен финансов контрол върху държавните дружества. Макар че не очаквам от тях да получат някакви големи дивиденти. Държавата не е добър стопанин. ГЕРБ е десноцентристка партия. Следователно по-скоро трябва да мисли как тези 300 държавни дружества по-бързо да станат по-малко от 300.
- Между другото чувам представители на ГЕРБ да говорят, че в условия на криза не се приватизирало. Няма такова нещо. Ще дам пример с “Булгартабак”, за който от 1996 г. насам (криза-възход-криза) все “не е подходящ момент”. И цената му непрекъснато спада по много проста причина - пазарният му дял спада. И впрочем защо не се говори нищо за приватизация догодина?
- Не е за хвалене идеята да се декларират заеми над 5000 лева, защото ще роди допълнителна бюрокрация. Нали всеки българин е длъжен да си даде данъчна декларация. Тя трябва да е достатъчно основание, когато има съмнение дали някой човек живее по-нашироко, отколкото доходите му позволяват, след това да го питат откъде има заеми.
+ Много е положителна обаче идеята, която Симеон Дянков наложи, да няма нужда фирмите и физическите лица два пъти в различни институции да предлагат финансовите си отчети - и в НАП, и в НСИ. Това ще спести милиони левове и много време.

ВЛАДИМИР КАРОЛЕВ



















Няма коментари:

Публикуване на коментар